ERASMUS+ R.O.A.D. 2019-2022 - Mobilność w Turcji 2021

Reprezentacja kadry nauczycielskiej naszej szkoły (pani Danuta Marczewska, pani Barbara Miszczyszyn, pani Katarzyna Towbin i pani Adriana Jankowska) uczestniczyła w spotkaniach grupy Erasmus + projektu ROAD wraz z przedstawicielami szkół partnerskich z Włoch, Portugalii, Rumunii i Grecji.

Na ceremonii otwarcia wszyscy goście byli świadkami tureckich tańców, uczestniczyli w wykładzie o cechach kulturowych Turcji oraz mieli okazje posmaków tureckich specjałów. Kolejnym punktem dnia bylo zwiedzanie muzeum oraz rejs łodzią w malowniczej scenerii po rzece Hasankeyf.

Drugi dzień pobytu nauczycieli był dniem poświęconym nauce. Kadra miała okazję uczestniczyć w szkoleniu i warsztatach prowadzonych przez doswiadczonego wykładowcę z Ankary.
Szkolenie "Early school dropout and bullying" dotyczyło prześladowań w szkole oraz wczesnego porzucania nauki.

Głównym celem trzeciego dnia mobilności były spotkania z władzami miasta.
Pierwsze odbyło się w siedzibie naczelnika wydziału oświaty i edukacji. Nauczyciele poznali specyfikę nauczania w Turcji oraz wymienili się systemami edukacji w każdym kraju.
Drugie miało miejsce w siedzibie prezydenta miasta. Dotyczyło spostrzeżeń i wniosków po szkoleniu odnośnie przemocy wśród uczniów oraz wczesnego porzucania szkoły, a także wartości, jakie niesie ze sobą nauczanie dzieci i młodzieży.

W czwartym dniu nauczyciele mieli okazję zgłębić kulturę w Turcji dzięki całodniowej wycieczce do Dyiarbakir, starożytnego miasta nad rzeką Tygrys.Najważniejszy i najbardziej widoczny zabytek w Diyarbakır to okazałe mury miejskie. Nauczyciele odwiedzili także Wielki Meczet (Ulu Cami) i gospodę Hasan Pasa na Starym Mieście, wędrowali po bazarach tematycznych. Wieczorową porą spacerowali po zabytkowym moście Dicle Bridge nad rzeką Tygrys.
Zwieńczeniem przedostatniego dnia pobytu była uroczysta kolacja z rozdaniem certyfikatów udziału w mobilności.

Ostatni piąty dzień spotkańia nauczycieli w Turcji miał charakter wyjazdowy, którego celem było zgłębienie historii starożytnej na terenach obecnej Turcji. Odbyła sie wycieczka do miasta Mardin. Nauczyciele przebywali w centrum miasta, które składa się ze starej dzielnicy handlowej, która rozwinęła się wokół Wielkiego Meczetu. Dodatkowo, zobaczono monastyr Deyrulzaferan, monastyr Mor Gabriel (trzeci największy klasztor na świecie) i Kościół Najświętszej Marii Panny, a także fortecę bizantyjską w Północnej Mezopotamii